KIK VAGYUNK MI?
A Számá Dă Noj (magyarul:Vigyázz Reánk) Egyesület 2002-ben hozták létre cigány közösségben dolgozó oktatási és szociális szakemberek. Az Egyesület létrejöttének célja az volt, hogy intézményi hátteret biztosítson a dél-baranyai térségben dolgozó hátrányos helyzetű csoportok, főként cigányok társadalmi esélyegyenlőségét elősegíteni kívánó szakemberek munkájának, társadalmi integrációs és közösségfejlesztő programok megvalósításának.
Közhasznú egyesületünk alapszabályában szereplő tevékenységek között a következők szerepelnek: hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése, nevelés és oktatás; szociális tevékenység; családsegítés; képességfejlesztés; ismeretterjesztés; kulturális tevékenység; kulturális örökség megóvása; gyermek-és ifjúságvédelem; emberi és állampolgári jogok védelme; magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek védelme és minden ezzel kapcsolatos tevékenység. Az előbbiek megvalósításának érdekében egyesületünk programokat működtethet, intézményt hozhat létre az érintett térségben.
KIKNEK SEGÍTÜNK?
- perifériára szorult családoknak
- tanulni vágyó gyerekeknek, fiataloknak
- alacsony iskolai végzettséggel, elavult szakmákkal rendelkező felnőtteknek
- munkanélkülieknek
- diszkrimináció áldozatainak
- mindenkinek, akinek egyedül nem megy!
HOL SEGÍTÜNK?
Dél-Baranyában, főként az Ormánság hátrányos helyzetű kistelepülésein, Gilvánfán, Magyarmecskén és e falvak vonzáskörzetében.

MILYEN SZERVEZETI KERETEK KÖZT?
Civil szervezetként működtetjük egyes önálló projektjeinket, pályázati támogatások és adományok segítségével, a kezdetektől fogva a Szent Márton Caritas Alapítvánnyal közös szakmai integráció keretében. A két szervezet nagy tapasztalatokkal bíró közös menedzsmentstábbal rendelkezik, akik több éve készítenek, és zökkenőmentesen bonyolítanak le uniós és hazai pályázatokat. A pályázati támogatások tették lehetővé projektjeink továbbfejlesztését, kibővítését, folyamatos működtetését. Jelentős a szervezetünk természetbeni adománygyűjtő tevékenysége és szakmapolitikai elismertsége is.
![]()
Tevékenységi területeink célkitűzései összhangban vannak a hátrányos helyzetűekkel foglalkozó EU-s és magyar fejlesztési prioritásokkal. Programjaink során törekszünk a problémák organikus megközelítésére, az élet minden területére kiterjedő, az egyéni igényeket és szükségleteket maximálisan figyelembe vevő problémakezelésre.
A hosszú évek óta működő tanoda programunk mellett több más sikeres projektünk is működik a térségben, legtöbbjük Gilvánfán. Ezek közül az elmúlt években az egyik legfontosabb és legnagyobb hatást elért - a gilvánfai Önkormányzattal közösen bonyolított - KOMPLEX TELEP PROGRAM, ahol nem csak gyereket, fiatalokat, hanem teljes családokat vontunk be a fejlesztési folyamtokba.